Szkoła Podstawowa

PRZY WOJEWÓDZKIM SZPITALU REHABILITACYJNYM DLA DZIECI W AMERYCE

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

SPZ - Europejski Dzień Przywracania Akcji Serca

16 X 2019 Europejski Dzień Przywracania Akcji Serca

16 października 2019 uczestniczyliśmy w zajęciach dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia zostały zorganizowane przez Zespół Szkoły Promującej Zdrowie i Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej "FENI". Ze strony szkoły całość koordynowała Pani Ilonka, a w zajęciach uczestniczyli Pani Jagoda, pan Heniek i Pan Jacek no i przede wszystkim my wszyscy od grupy I do VII. Ze strony Stowarzyszenia zajęcia -bardzo ciekawie, a czasami na wesoło, prowdzili ratownicy: PAULINA IWANIUK, AGATA KUDŁA, ELA ZAPADKA, ADRIAN RAFALSKI i znany nam wszystkim DJ TOMEK SOBOL.

Czytaj więcej: SPZ - Europejski Dzień Przywracania Akcji Serca

SPZ-Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

 

Każda pomoc się liczy, aby uratować życie.

 

Z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża Światowy Dzień Pierwszej Pomocy obchodzimy w drugą sobotę września.W tym dniu w naszej szkole pani Ilona Rybska zorganizowała szkolenie i pokazy, jak prawidłowo pomagać osobom poszkodowanym. Aktywnie uczestniczyliśmy w ćwiczeniach praktycznych.

Czytaj więcej: SPZ-Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

SPZ - Co robiliśmy?

 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE - CO ROBILIŚMY !!!

 

28.09.2017r. nasza szkoła otrzymała akt przynależności do Szkół Promujących Zdrowie. Zespół ds. promocji Zdrowia Szkoły Promującej Zdrowie został powołany przez Radę Pedagogiczną w dniu 29.09.2017r.

Zespół ds. promocji zdrowia dotychczas pracował w składzie:

szkolny koordynator: Ilona Rybska, zastępca koordynatora: Anna Krasowska, nauczyciele, pedagodzy specjalni: Agnieszka Przybyłek, Jagoda Lubowiecka, Jacek Ciesielski, Henryk Domian, -kierownik zespołu pozalekcyjnego, sekretarz zespołu: Anna Polkowska

W ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie odbywały się cykliczne zajęcia zawarte w harmonogramie. Głównym celem zajęć promowanie zdrowia, profilaktyka oraz wdrażanie dzieci do bezpiecznych zachowań, sprzyjanie dobrej i miłej atmosferze podczas pobytu w szpitalu, a także rozwijanie aktywności dzieci.

Czytaj więcej: SPZ - Co robiliśmy?

SPZ - Warsztaciki z Ameryki - Kartka z Ameryki

 KARTKA Z AMERYKI

 

W ramach cyklu "Szczęśliwy Świat Tworzenia" w wakacje wykonywaliśmy samodzielnie kartki pocztowe z Ameryki, które wysłaliśmy, ofiarowaliśmy na pamiątkę naszego tu pobytu rodzinie, znajomym,koleżankom, kolegom. Poniżej zdjęcia z Warsztacików

SPZ - Sport to zdrowie

Sport to zdrowie

 

No cóż bez komentarza - tytuł sam mówi za siebie.

SPZ - Muzykoterapia - Karaoke

Muzykoterapia - KAREOKE

Muzykoterapia – dziedzina posługująca się muzyką lub jej elementami w celu przywracania zdrowia lub poprawy funkcjonowania osób z różnorodnymi problemami natury emocjonalnej, fizycznej lub umysłowej.

Czytaj więcej: SPZ - Muzykoterapia - Karaoke

SPZ Terapia Manualna - Wianki

 WIANKI 

W ramach Warsztacików z Ameryki, w ralizowanym przez Zespół Szkoły Promującej Zdrowie cyklu - "Szczęśliwy Świat Tworzenia" odbyły się warsztaty manualne , na których wyplataliśmy wianki.

Czytaj więcej: SPZ Terapia Manualna - Wianki

SPZ - Terapia Ruchowa

Terapia Ruchowa - ZUMBA

 

              Pani Marta w ramach dbałości o nasze zdrowie cyklicznie prowadzi zajęcia z Zumby.  Zumba to kompletny program treningowy, zawierający wszystkie elementy fitnessu: cardio, pracę mięśni, równowagę i gibkość.

Czytaj więcej: SPZ - Terapia Ruchowa

SPZ - Festyn Rodzinny

  

FESTYN RODZINNY

Zdrowie dziecka chorego to także jego właściwy rozwój emocjonalny. Oczywistą rzeczą jest, że „wyrwanie” dziecka ze środowiska rodzinnego to dla niego ogromny stres.

Czytaj więcej: SPZ - Festyn Rodzinny

SPZ - Taniec

 Taniec to także ZDROWIE III

Umiejętność tańca przyda się w życiu każdemu z nas. Jest to też świetny sposób na uzupełnienie rehabilitacji, którą tu w Naszym Szpitalu realizujemy. Uważamy, że nie ma przyjemniejszego sposobu rehabilitacji niż taniec ... no może jeszcze pływanie. Ale pływać nie każdy może. A tańczyć jak najbardziej wszyscy, trzeba tylko chcieć. Co daje taniec? Poza olbrzymią frajdą jeszcze wiele korzyści dla zdrowia i urody. Wymienię te najbardziej znane : uelastycznia ciało, uczy prawidłowej postawy, poprawia nastrój i dodaje energii (zdecydowanie!), wyrabia mięśnie – ale tak delikatnie,  redukuje stres i zmniejsza napięcie nerwowe – to najlepszy odstresowywacz po ciężkim dniu, usprawnia koordynację ruchową i poprawia kondycję  – oczywiście jeśli tańczymy częściej niż jeden raz, powoduje wzrost świadomości własnego ciała,jak każda aktywność fizyczna – pozytywnie wpływa na zdrowie ogólne. Poniżej zdjęcia. Kliknij na zdjęcie aby je obejrzeć. 

SPZ - pierwsza pomoc

     

JAK POMÓC INNYM- pierwsza pomoc

Zespół Szkoły Promującej Zdrowie postanowił przystąpić wraz z dziećmi, młodzieżą i rodzicami do tej akcji organizując dla wszystkich przebywających na rehabilitacji w naszym szpitalu akcję udzielania pierwszej pomocy. Kurs RKO i pierwszej pomocy prowadziliśmy na specjalistycznych, profesjonalnych fantomach, które cieszyły się zainteresowaniem i popularnością. Każdy uczestnik miał okazję przećwiczyć na fantomach RKO (sztuczne oddychanie i masaż serca). Zajęcia te cieszyły się szczególnym zainteresowaniem młodszej grupy wiekowej, która nie ma możliwości uczestnictwa w podobnych zajęciach. Dzieci pytały o wszystko i były zadowolone, że mogły choć przez chwilę stać się małymi ratownikami. Poniżej zdjęcia. Kliknij na zdjęcie aby je obejrzeć. 

Dla Mamy

 

O upominkach dla Mam już pisaliśmy... Ale to nie wszystko, bo prezentów dla Mam nigdy dosyć! 24 maja Zespół Szkoły Promującej Zdrowie przygotował i przeprowadził warsztaty z okazji Dnia Matki. Od strony technicznej i materiały przygotowałi Pan Jacek i Pan Heniek. Wykorzystali do tego celu, w ramach działań ekologicznych, bo to także nasze zdrowie, "śmieci". Warsztaty prowadziła wspólnie ze swoją asystentką Natalią z gr. IV - Pani Ilonka.

I tak powstały piękne Księgi z życzeniami dla Naszych Kochanych Mam.

Walentynki w Ameryce

W tym roku Walentynki miały u nas szeroki wymiar. Najpierw na warsztatach zorganizowanych przez Panią Agnieszkę wykonaliśmy upominki dla naszych ukochanych.... 

.... a potem było disco. To dobra okazja by wspólnie się pobawić i dyskretnie wręczyć ukochanej osobie własnoręcznie wykonaną walentynkę. Zabawa była super.

Pierwsza pomoc

W ramach realizacji projektu Szkóła Promująca Zdrowie zorganizowaliśmy szybki kurs pomocy przedmedycznej. szczególne podziękownia dla Pani Ilonki, kasi i Kacpra z gr VII. Uwiecznił nas Pan Heniek