Szkoła Podstawowa

PRZY WOJEWÓDZKIM SZPITALU REHABILITACYJNYM DLA DZIECI W AMERYCE

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

Wkręceni w zakrętki

„Zakręceni w nakrętki „

Jak co roku bierzemy udział w akcji „Zbieramy nakrętki dla chorych dzieci”. Większość z Was pewnie zastanawia się, dlaczego to właśnie nakrętki mogą pomóc potrzebującym dzieciom i co się z nimi dzieje potem? Pani Ilona z Grupą II może odpowiedzieć na te i inne pytania odnośnie do zakrętek. Wkręciliśmy się w temat. Nakrętki są wykonane z czystego polimeru PET, podczas gdy butelki zrobione są z plastiku o innym składzie. Bez problemu zamienia się je w specjalny granulat. Z niego można szybko robić następne plastikowe nakrętki, opakowania, a nawet rury PCW. Dostarczone nakrętki do punktów zbiórki odbierają koordynatorzy akcji. Następnie za każdy kilogram przedsiębiorstwo wpłaca pieniądze na rzecz fundacji. Uzbierane środki są przeznaczane na zakup nowego sprzętu chorym dzieciom. Nasza szkolna akcja zakończyła się sukcesem. Zebraliśmy z pomocą pani Ilony 16 kilogramów 800 dag (prawie 17 kilogramów) zakrętek. Ważyliśmy je na bardzo dokładnej szpitalnej wadze- dziękujemy paniom pielęgniarkom z pierwszego oddziału za okazałą życzliwość i pomoc w ważeniu. Na tym nie koniec. Nakręcamy wszystkich, którzy chcą pomagać i zbieramy dalej.

Serdecznie dziękujemy

 Pani Ilona, koleżanki i koledzy z Grupy II

W rytmie zdrowia

 ‘‘W rytmie zdrowia’’

Od kilku lat pani Ilona prowadzi zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. W tym roku również dzieciaki z młodszych grup mają możliwość uczestnictwa w programie zdrowotnym „W rytmie zdrowia’’. Przez doświadczenie i zabawę możemy przyswajać nową wiedzę. Nauka pierwszej pomocy sprzyja pozytywnemu nastawieniu i ułatwia zdobywanie nowych umiejętności. Wspólnie z panią Iloną uczymy się, jak prawidłowo zachować się w razie zagrożenia i niebezpiecznej dla zdrowia i życia sytuacji. Ćwiczymy nowe umiejętności na pozorantach ran i złamań. Uczymy się opatrywania ran, skaleczeń i oparzeń. Wiemy, jakie czynności po kolei wykonywać i na co zwrócić uwagę. Potrafimy się odpowiednio zachowywać podczas niebezpiecznych dla zdrowia sytuacji.

SPZ - Wakacyjne Warsztaciki z Ameryki

 Wakacyjne Warsztaciki z Ameryki

W ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie odbywały się cykliczne warsztaty plastyczne.Głównym celem zajęć było umożliwienie kontaktu dzieciom i młodzieży oraz osobom przebywającym w hotelu z plastycznymi materiałami i łatwo dostępnymi surowcami, a równocześnie w znacznym stopniu wpływającymi na rozwijanie wrażliwości na estetykę i pięknoWarsztaty umożliwiły uczestnikom ujawnianie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień czego dowodem są wykonane na zajęciach prace. Plan warsztatów : Gips - odlewy gipsowe malowane farbami, Origami- sztuka składania papieru 3D, Decoupage- pamiątka z Ameryki, Sznurki, koraliki - bransoletki i inne niespodzianki, Masa solna - Amerykańskie anioły, aniołki i inne dobre duszki, Cudeńka z koralików- coś miłego dla każdego.

Bajeczne Warsztaty Świąteczne

„Bajeczne warsztaty świąteczne ‘’

Święta to magiczny czas. Lubimy niezapomniane wydarzenia i czekamy na nie z niecierpliwością. Naszą tradycją stały się świąteczne warsztaty plastyczne. W tym roku pod nazwą „bajeczne „ Jak na tradycję przystało zebraliśmy się sporą gromadą ile tylko mogło nas się zmieścić w sali 4-5 i wszyscy razem pod czułym spojrzeniem pani Agnieszki i pani Ilony tworzyliśmy w świątecznej atmosferze artystyczne cudeńka. Na warsztatach można było nauczyć się tworzyć przepiękne ozdoby i prezenty świąteczne, a także zintegrować się z innymi. Braliśmy także udział w ogólnopolskiej akcji „Idą święta nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj’’…. i tworzyliśmy, oj bardzo dużo i własnoręcznie kartki świąteczne- prześliczne, bajeczne… I ja tam byłam, dużo ozdób zrobiłam, kartki wykonałam, z dziewczynami pogadałam.

Wasz szkolny świąteczny sprawozdawca.

SPZ - Europejski Dzień Przywracania Akcji Serca

16 X 2019 Europejski Dzień Przywracania Akcji Serca

16 października 2019 uczestniczyliśmy w zajęciach dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia zostały zorganizowane przez Zespół Szkoły Promującej Zdrowie i Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej "FENI". Ze strony szkoły całość koordynowała Pani Ilonka, a w zajęciach uczestniczyli Pani Jagoda, pan Heniek i Pan Jacek no i przede wszystkim my wszyscy od grupy I do VII. Ze strony Stowarzyszenia zajęcia -bardzo ciekawie, a czasami na wesoło, prowdzili ratownicy: PAULINA IWANIUK, AGATA KUDŁA, ELA ZAPADKA, ADRIAN RAFALSKI i znany nam wszystkim DJ TOMEK SOBOL.

Czytaj więcej: SPZ - Europejski Dzień Przywracania Akcji Serca

SPZ-Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

 

Każda pomoc się liczy, aby uratować życie.

 

Z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża Światowy Dzień Pierwszej Pomocy obchodzimy w drugą sobotę września.W tym dniu w naszej szkole pani Ilona Rybska zorganizowała szkolenie i pokazy, jak prawidłowo pomagać osobom poszkodowanym. Aktywnie uczestniczyliśmy w ćwiczeniach praktycznych.

Czytaj więcej: SPZ-Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

SPZ - Co robiliśmy?

 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE - CO ROBILIŚMY !!!

 

28.09.2017r. nasza szkoła otrzymała akt przynależności do Szkół Promujących Zdrowie. Zespół ds. promocji Zdrowia Szkoły Promującej Zdrowie został powołany przez Radę Pedagogiczną w dniu 29.09.2017r.

Zespół ds. promocji zdrowia dotychczas pracował w składzie:

szkolny koordynator: Ilona Rybska, zastępca koordynatora: Anna Krasowska, nauczyciele, pedagodzy specjalni: Agnieszka Przybyłek, Jagoda Lubowiecka, Jacek Ciesielski, Henryk Domian, -kierownik zespołu pozalekcyjnego, sekretarz zespołu: Anna Polkowska

W ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie odbywały się cykliczne zajęcia zawarte w harmonogramie. Głównym celem zajęć promowanie zdrowia, profilaktyka oraz wdrażanie dzieci do bezpiecznych zachowań, sprzyjanie dobrej i miłej atmosferze podczas pobytu w szpitalu, a także rozwijanie aktywności dzieci.

Czytaj więcej: SPZ - Co robiliśmy?

SPZ - Warsztaciki z Ameryki - Kartka z Ameryki

 KARTKA Z AMERYKI

 

W ramach cyklu "Szczęśliwy Świat Tworzenia" w wakacje wykonywaliśmy samodzielnie kartki pocztowe z Ameryki, które wysłaliśmy, ofiarowaliśmy na pamiątkę naszego tu pobytu rodzinie, znajomym,koleżankom, kolegom. Poniżej zdjęcia z Warsztacików

SPZ - Sport to zdrowie

Sport to zdrowie

 

No cóż bez komentarza - tytuł sam mówi za siebie.

SPZ - Muzykoterapia - Karaoke

Muzykoterapia - KAREOKE

Muzykoterapia – dziedzina posługująca się muzyką lub jej elementami w celu przywracania zdrowia lub poprawy funkcjonowania osób z różnorodnymi problemami natury emocjonalnej, fizycznej lub umysłowej.

Czytaj więcej: SPZ - Muzykoterapia - Karaoke

SPZ Terapia Manualna - Wianki

 WIANKI 

W ramach Warsztacików z Ameryki, w ralizowanym przez Zespół Szkoły Promującej Zdrowie cyklu - "Szczęśliwy Świat Tworzenia" odbyły się warsztaty manualne , na których wyplataliśmy wianki.

Czytaj więcej: SPZ Terapia Manualna - Wianki

SPZ - Terapia Ruchowa

Terapia Ruchowa - ZUMBA

 

              Pani Marta w ramach dbałości o nasze zdrowie cyklicznie prowadzi zajęcia z Zumby.  Zumba to kompletny program treningowy, zawierający wszystkie elementy fitnessu: cardio, pracę mięśni, równowagę i gibkość.

Czytaj więcej: SPZ - Terapia Ruchowa

SPZ - Festyn Rodzinny

  

FESTYN RODZINNY

Zdrowie dziecka chorego to także jego właściwy rozwój emocjonalny. Oczywistą rzeczą jest, że „wyrwanie” dziecka ze środowiska rodzinnego to dla niego ogromny stres.

Czytaj więcej: SPZ - Festyn Rodzinny

SPZ - Taniec

 Taniec to także ZDROWIE III

Umiejętność tańca przyda się w życiu każdemu z nas. Jest to też świetny sposób na uzupełnienie rehabilitacji, którą tu w Naszym Szpitalu realizujemy. Uważamy, że nie ma przyjemniejszego sposobu rehabilitacji niż taniec ... no może jeszcze pływanie. Ale pływać nie każdy może. A tańczyć jak najbardziej wszyscy, trzeba tylko chcieć. Co daje taniec? Poza olbrzymią frajdą jeszcze wiele korzyści dla zdrowia i urody. Wymienię te najbardziej znane : uelastycznia ciało, uczy prawidłowej postawy, poprawia nastrój i dodaje energii (zdecydowanie!), wyrabia mięśnie – ale tak delikatnie,  redukuje stres i zmniejsza napięcie nerwowe – to najlepszy odstresowywacz po ciężkim dniu, usprawnia koordynację ruchową i poprawia kondycję  – oczywiście jeśli tańczymy częściej niż jeden raz, powoduje wzrost świadomości własnego ciała,jak każda aktywność fizyczna – pozytywnie wpływa na zdrowie ogólne. Poniżej zdjęcia. Kliknij na zdjęcie aby je obejrzeć.