Szkoła Podstawowa

PRZY WOJEWÓDZKIM SZPITALU REHABILITACYJNYM DLA DZIECI W AMERYCE

Jesteś tutaj

Szukaj

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

SPZ - Co robiliśmy?

 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE - CO ROBILIŚMY !!!

 

28.09.2017r. nasza szkoła otrzymała akt przynależności do Szkół Promujących Zdrowie. Zespół ds. promocji Zdrowia Szkoły Promującej Zdrowie został powołany przez Radę Pedagogiczną w dniu 29.09.2017r.

Zespół ds. promocji zdrowia dotychczas pracował w składzie:

szkolny koordynator: Ilona Rybska, zastępca koordynatora: Anna Krasowska, nauczyciele, pedagodzy specjalni: Agnieszka Przybyłek, Jagoda Lubowiecka, Jacek Ciesielski, Henryk Domian, -kierownik zespołu pozalekcyjnego, sekretarz zespołu: Anna Polkowska

W ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie odbywały się cykliczne zajęcia zawarte w harmonogramie. Głównym celem zajęć promowanie zdrowia, profilaktyka oraz wdrażanie dzieci do bezpiecznych zachowań, sprzyjanie dobrej i miłej atmosferze podczas pobytu w szpitalu, a także rozwijanie aktywności dzieci.

 REALIZOWALIŚMY:

 1. Terapia przez sztukę – Warsztaciki z Ameryki, konkursy muzyczne, karaoke
 2. Zawody sportowe – tenis stołowy, piłkarzyki, unihokej, siatkówka, szachy, warcaby
 3. Kursy udzielania pierwszej pomocy
 4. Terapia przez taniec – dyskoteki, konkursy tańca
 5. Bezpieczeństwo – cykle zajęć między innymi: Bezpieczne ferie”, „bezpieczne wakacje”, prace plastyczne, gazetki, pogadanki
 6. Bezpieczni w sieci- prace plastyczne, pogadanki, gazetki
 7. Profilaktyka uzależnień – zagrożenia i fakty, pogadanki
 8. Zalety aktywności fizycznej – zachęcanie do gier i zabaw, spotkania ze specjalistami
 9. Festyny Rodzinne.

 

W roku szkolnym 2018/2019 przeprowadzono  program edukacyjny "Cudowny chłopak" cykl spotkań zawierał następujące tematy :

 1. „Bądź dobry… bo każdy boryka się ze swoim losem” (edukacja wczesnoszkolna),
 2. „Czyny są twoimi pomnikami” (edukacja wczesnoszkolna),
 3. „Każdy przynajmniej raz w życiu zasługuje na owacje. Film o prostych zasadach, które czynią nas lepszymi” (szkoła podstawowa, klasy 4-8)
 4. „O potrzebie bycia lubianym i sposobie dobierania przyjaciół” (szkoła podstawowa klasy 4-8).
 5. Rozpowszechnianie akcji " Cała Polska czyta dzieciom"- czytanie bajek na dobranoc dzieciom młodszym przez dzieci starsze.

Cel główny SPZ: Przygotowanie młodego niepełnosprawnego człowieka do samodzielnego funkcjonowania w każdej dziedzinie życia społecznego. Wzbudzanie emocji wywierających korzystny wpływ na zaspokojenie potrzeby samorealizacji dziecka m.in. poprzez:

- pobudzanie wszechstronnego rozwoju ucznia

- stwarzanie możliwości własnych możliwości własnych wypowiedzi za pomocą różnorodnych środków artystycznych

- podnoszenie poziomu samoakceptacji

- rozładowanie negatywnych napięć, emocji i agresji

- uaktywnienie i otwarcie się ucznia mającego problemy z nawiązaniem kontaktów rówieśniczych

- zrozumienie istoty samodzielności i odpowiedzialności za wykonane zadanie

- wdrożenie w proces twórczy prac i przedmiotów praktycznych, potrzebnych i estetycznych

- rozwijanie sprawności manualnej

- aktywizacja poprzez bezpośredni kontakt ze sztuką

- kształtowanie umiejętności mówienia o swoich uczuciach

- ułatwienie akceptacji siebie i swojej choroby

na następnych stronach (lub w lewej zakładce Szkoła Promująca Zdrowie) FOTOPRZEGLĄD REALIZACJI POWYŻSZYCH CELÓW

SPZ - Wakacyjne Warsztaciki z Ameryki

 Wakacyjne Warsztaciki z Ameryki

W ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie odbywały się cykliczne warsztaty plastyczne.Głównym celem zajęć było umożliwienie kontaktu dzieciom i młodzieży oraz osobom przebywającym w hotelu z plastycznymi materiałami i łatwo dostępnymi surowcami, a równocześnie w znacznym stopniu wpływającymi na rozwijanie wrażliwości na estetykę i pięknoWarsztaty umożliwiły uczestnikom ujawnianie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień czego dowodem są wykonane na zajęciach prace. Plan warsztatów : Gips - odlewy gipsowe malowane farbami, Origami- sztuka składania papieru 3D, Decoupage- pamiątka z Ameryki, Sznurki, koraliki - bransoletki i inne niespodzianki, Masa solna - Amerykańskie anioły, aniołki i inne dobre duszki, Cudeńka z koralików- coś miłego dla każdego.

SPZ - Warsztaciki z Ameryki - Kartka z Ameryki

 KARTKA Z AMERYKI

 

W ramach cyklu "Szczęśliwy Świat Tworzenia" w wakacje wykonywaliśmy samodzielnie kartki pocztowe z Ameryki, które wysłaliśmy, ofiarowaliśmy na pamiątkę naszego tu pobytu rodzinie, znajomym,koleżankom, kolegom. Poniżej zdjęcia z Warsztacików

SPZ - Sport to zdrowie

Sport to zdrowie

 

No cóż bez komentarza - tytuł sam mówi za siebie.

SPZ - Muzykoterapia - Kareoke

Muzykoterapia - KAREOKE

Muzykoterapia – dziedzina posługująca się muzyką lub jej elementami w celu przywracania zdrowia lub poprawy funkcjonowania osób z różnorodnymi problemami natury emocjonalnej, fizycznej lub umysłowej. Dlatego nasi wychowawcy co jakiś czas, w ramach Szkoły Promującej Zdrowie, organizują nam zajęcia KAREOKE, a przy okazji, ostatniej w wakacje tego typu imprezy, Pan Heniek i Pan Sławek zorganizowali konkurs piosenki. Jedno jest pewne: "Muzyka Łagodzi obyczaje". poniżej zdjęcia z imprezy.

SPZ Terapia Manualna - Wianki

 WIANKI 

W ramach Warsztacików z Ameryki, w ralizowanym przez Zespół Szkoły Promującej Zdrowie cyklu - "Szczęśliwy Świat Tworzenia" odbyły się warsztaty manualne , na których wyplataliśmy wianki. Były one naszym wyróżnikiem na Paradzie z Okazji Dni Olsztynka, na którą pojechaliśmy z Panem Heńkiem i Panią Grażyną - wianki są piękne,parada była super! Poniżęj zdjęcia.

SPZ - Terapia Ruchowa

Terapia Ruchowa - ZUMBA

 

              Pani Marta w ramach dbałości o nasze zdrowie cyklicznie prowadzi zajęcia z Zumby.  Zumba to kompletny program treningowy, zawierający wszystkie elementy fitnessu: cardio, pracę mięśni, równowagę i gibkość. Choreografie inspirowane są głównie tańcami latynoskimi (salsa, merngue, cumbia, reggaeton, soca, samba, tango, flamenco), ale także tańcem brzucha . Zumba zawiera w sobie elementy tańca i aerobiku. Wykorzystywane są także elementy treningu siłowego (squat, lunge) oraz treningu cardio. 

SPZ - Festyn Rodzinny

  

FESTYN RODZINNY

Zdrowie dziecka chorego to także jego właściwy rozwój emocjonalny. Oczywistą rzeczą jest, że „wyrwanie” dziecka ze środowiska rodzinnego to dla niego ogromny stres. W związku z tym ZSPZ organizuje Festyny Rodzinne, w trakcie których dzieci wraz z rodzicami mogą uczestniczyć w różnych formach aktywności. Poniżej zdjęcia. Kliknij na zdęcie, aby obejrzeć galerię. 

SPZ - Taniec

 Taniec to także ZDROWIE III

Umiejętność tańca przyda się w życiu każdemu z nas. Jest to też świetny sposób na uzupełnienie rehabilitacji, którą tu w Naszym Szpitalu realizujemy. Uważamy, że nie ma przyjemniejszego sposobu rehabilitacji niż taniec ... no może jeszcze pływanie. Ale pływać nie każdy może. A tańczyć jak najbardziej wszyscy, trzeba tylko chcieć. Co daje taniec? Poza olbrzymią frajdą jeszcze wiele korzyści dla zdrowia i urody. Wymienię te najbardziej znane : uelastycznia ciało, uczy prawidłowej postawy, poprawia nastrój i dodaje energii (zdecydowanie!), wyrabia mięśnie – ale tak delikatnie,  redukuje stres i zmniejsza napięcie nerwowe – to najlepszy odstresowywacz po ciężkim dniu, usprawnia koordynację ruchową i poprawia kondycję  – oczywiście jeśli tańczymy częściej niż jeden raz, powoduje wzrost świadomości własnego ciała,jak każda aktywność fizyczna – pozytywnie wpływa na zdrowie ogólne. Poniżej zdjęcia. Kliknij na zdjęcie aby je obejrzeć. 

SPZ - pierwsza pomoc

     

JAK POMÓC INNYM- pierwsza pomoc

Zespół Szkoły Promującej Zdrowie postanowił przystąpić wraz z dziećmi, młodzieżą i rodzicami do tej akcji organizując dla wszystkich przebywających na rehabilitacji w naszym szpitalu akcję udzielania pierwszej pomocy. Kurs RKO i pierwszej pomocy prowadziliśmy na specjalistycznych, profesjonalnych fantomach, które cieszyły się zainteresowaniem i popularnością. Każdy uczestnik miał okazję przećwiczyć na fantomach RKO (sztuczne oddychanie i masaż serca). Zajęcia te cieszyły się szczególnym zainteresowaniem młodszej grupy wiekowej, która nie ma możliwości uczestnictwa w podobnych zajęciach. Dzieci pytały o wszystko i były zadowolone, że mogły choć przez chwilę stać się małymi ratownikami. Poniżej zdjęcia. Kliknij na zdjęcie aby je obejrzeć. 

Dla Mamy

 

O upominkach dla Mam już pisaliśmy... Ale to nie wszystko, bo prezentów dla Mam nigdy dosyć! 24 maja Zespół Szkoły Promującej Zdrowie przygotował i przeprowadził warsztaty z okazji Dnia Matki. Od strony technicznej i materiały przygotowałi Pan Jacek i Pan Heniek. Wykorzystali do tego celu, w ramach działań ekologicznych, bo to także nasze zdrowie, "śmieci". Warsztaty prowadziła wspólnie ze swoją asystentką Natalią z gr. IV - Pani Ilonka.

I tak powstały piękne Księgi z życzeniami dla Naszych Kochanych Mam.

Walentynki w Ameryce

W tym roku Walentynki miały u nas szeroki wymiar. Najpierw na warsztatach zorganizowanych przez Panią Agnieszkę wykonaliśmy upominki dla naszych ukochanych.... 

.... a potem było disco. To dobra okazja by wspólnie się pobawić i dyskretnie wręczyć ukochanej osobie własnoręcznie wykonaną walentynkę. Zabawa była super.

Pierwsza pomoc

W ramach realizacji projektu Szkóła Promująca Zdrowie zorganizowaliśmy szybki kurs pomocy przedmedycznej. szczególne podziękownia dla Pani Ilonki, kasi i Kacpra z gr VII. Uwiecznił nas Pan Heniek

Warsztaciki z Ameryki


W ramach realizacji Szkolnego Programu Terapeutycznego w naszej szkole są organizowane Warsztaciki z Ameryki na które serdecznie zapraszamy wszystkie chętne dzieci.

Agnieszka Przybyłek, Jagoda Lubowiecka, Jacek Ciesielski


Poniżej przedstawiamy efekty naszych działań