Szkoła Podstawowa

PRZY WOJEWÓDZKIM SZPITALU REHABILITACYJNYM DLA DZIECI W AMERYCE

Z życia szkoły

Z życia szkoły

Dzień pluszowego misia

25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia, z tej okazji odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie szyli misie.

Misie zamieszkały w Amerykańskim Bajkowozie i upodobały sobie "Książkę z dziurą" Tullet Herve :)

Bajkowozy pochodzą z Projektu Oddział Bajka - Wędrująca Szpitalna Biblioteka realizowanego przez Serdecznik Fundacja dofinansowanego został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Andrzejki w Ameryce 2019

 

29 listopada bieżącego roku w Naszej Ameryce odbyła się impreza Andrzejkowa przygotowana przez Panie: Ewę Karpińską z grupą IV, Monikę Chodorską z grupą I, Jagodę Lubowiecką z grupą II oraz Pana Heńka z grupą III, który całą imprezę prowadził.

Przygotowania trwały od poprzedniego dnia nasza grupa, czyli III wspólnie z panem Henrykiem przygotowała wróżby „Podróż marzeń” i „Losy przyszłości”.

Następnego dnia III grupa przygotowała w sali numer 5 stanowiska do wróżb, które zajęli wróżbici z grup: drugiej, trzeciej i czwartej. W sali nr 4 powstała sala balowa. Wszystkie grupy po kolei przeszły przez stanowiska wróżb. Każdy dowiedział się co go czeka w przyszłości. obok grała muzyka, którą puszczał nasz DJ: Tomek Sobol. Przy okazji Dziękujemy ci Tomek za to że poświęciłeś swój czas dla nas.

W trakcie dyskoteki odbyła się wróżba, która z dziewcząt wyjdzie pierwsza za mąż. Polegało to na tym, że dziewczyny ustawiały swojego lewego kapcia, aż do wyjścia ze szpitala.

Żeby „rozruszać” towarzystwo pan Heniek zarządził zbiorowy taniec uczniów klas siódmych i ósmych, chcąc zobaczyć jak będą bawili się na swoich balach szkolnych na zakończenie roku szkolnego. Wypadliśmy super, oczywiście zdaniem pana Heńka.

Ten mały teścik spowodował że wszyscy naprawdę zaczęli się super bawić. Osób siedzących było tylko kilka. W międzyczasie pan Heniek wybrał Króla i Królową balu. Królową została Daniela Zalewska z grupy trzeciej, Królem został Michał Karczewski z grupy IV. Podstawowym kryterium było to, że bawili się oni od samego początku i jeszcze mobilizowali i zachęcali innych.

Na zakończenie król i królowa balu odtańczyli swój wspólny taniec. Zabawa była tak świetna, że na pytanie pana Heńka czy chcecie się jeszcze pobawić jutro rozległo się jedne, głośne, chóralne TAK!!!

W związku z tym następnego dnia również bawiliśmy się przy muzyce, którą puszczał Tomek Sobol. W sobotę naprawdę wszyscy od samego początku chętnie się bawili.

 Po kolacji jeszcze więcej osób się bawiło, ponieważ przed pójściem na kolację pan Heniek opowiedział nam historię Ani, która dzięki tańcowi przestała chodzić o kulach i wskazał jakie znaczenie ma taniec w procesie rehabilitacji. To były argumenty nie do odrzucenia i dlatego po kolacji 100% frekwencja na sali i świetna wspólna zabawa. Szkoda, że tak krótko. W sobotniej zabawie wspierali nas pani Ania Rataj i pani Agnieszka Przybyłek.

Dziękujemy. Podpisała: Szalona Reporterka

Dzień przed Andrzejkami przygotowywaliśmy różne wróżby i salę do dyskoteki. Następnego dnia rozpoczęła się dyskoteka podczas losowania wróżb wszyscy bawili się dobrze. Kiedy niektórzy losowali wróżby w tym samym momencie inni tańczyli. Pani Monika zaprosiła DJ – Tomka Sobola, który zapowiadał muzykę. Po długich tańcach zostali wybrani Król i Królowa Balu, którą zostałam JA.

 Kolejnego dnia znowu odbyła się dyskoteka, na której wszyscy dobrze się bawili. Po świetnie spędzonym czasie udaliśmy się do swoich pokoi. Niestety była to ostatnia impreza w tym roku. byłam bardzo zadowolona i świetnie się bawiłam, nie zapomnę tej zabawy.

podpisała Daniela Zalewska

Dzień przed Andrzejkami przygotowywaliśmy wróżby. przy pisaniu było trochę śmiechu. Godzinę przed imprezą w jednej sali zostały rozstawione stoliki do wróżb, za to druga sala była przygotowana do świetnej zabawy.

29 XI po 16:00 odbyły się wróżby i tańce, muzykę puszczał nam DJ.

Godzinę później wróżby zostały zamknięte, a wróżki i wróżbici mogli iść potańczyć. Najbardziej rozkręciliśmy się dopiero pod koniec imprezy.

Wyłonieni zostali Król i Królowa balu. Następnego dnia ponowiliśmy imprezę i zabawę. Jak się przekonaliśmy Andrzejki to wspaniała okazja do wspólnej zabawy. Szkoda, że to już ostatnia taka dyskoteka w tym roku, ale mam nadzieję, że jeszcze nie raz tu przyjadę i będę się tak świetnie bawić.

podpisała Asia Kopciewicz

W Andrzejki musieliśmy przyjść do sali trochę wcześniej, żeby poustawiać ławki. Po kilku minutach stoliki były już ustawione i mogliśmy trochę odpocząć. Ja z Asią i z Igą rozdawałyśmy Losy Przyszłości. Na początku nie szło nam najlepiej, ale potem się rozkręciło. Po 17:00 skończyły się wróżby i dopiero wtedy mogliśmy iść potańczyć.

Na początku nie chciałam tańczyć, dlatego że bałam się że będą się ze mnie śmiać, bo moja klasa ma ciągle z tego ubaw jak coś zrobisz źle, czy ubierzesz się inaczej. Ale wracając do tematu. Asia zaciągnęła mnie do tańca i bawiłam się razem z nią. Naprawdę było super. Dopiero pod koniec zabawa rozkręciła się ma dobre. Tylko szkoda, że tak krótko trwała ta impreza. Chciałabym, żeby takie zabawy były co tydzień.

podpisała Alina Łazarczyk.

Nasi Wychowawcy Pani Ewa, Pani Monika, Pani Jagoda i Pan Heniek postanowili zorganizować nam dyskotekę andrzejkową. Został zaproszony również DJ. Ja wraz z moją koleżanką Mają Sykutkowską zgłosiłyśmy się aby reprezentować naszą grupę na dyskotece andrzejkowej.

Dzień wcześniej osoby, które zgłosiły się aby wróżyć robiły wróżby w czasie zajęć w grupie. W piątek mieliśmy dyskotekę andrzejkową na początku mało osób się bawiło, ale potem prawie wszyscy. Można było zamówić piosenkę, do której chciało się tańczyć i DJ puszczał ją, jeżeli uważał tę piosenkę z odpowiednią dla naszego wieku (chodzi o wulgaryzmy-przyp. Red.).

Po kolacji przyszliśmy na dalszą część dyskoteki, bo więcej osób się bawiło. Na koniec imprezy pan Henryk spytał, czy chcemy jutro powtórkę. Było bardzo dużo „tak”, więc w sobotę była powtórka.

W sobotę źle się czułam, ale i tak poszłam na dyskotekę, bo poprzedniego dnia tak bardzo mi się podobała ta impreza, że nie mogłam nie iść. Wyszalałam się trochę i lepiej się czułam. Moim zdaniem sam pomysł, aby trochę rozweselić nas tańcem i śpiewem był bardzo dobrym pomysłem wychowawców. Dawno się tak nie bawiłam i cieszę się, że trafiłam na taką imprezę.

podpisała Milena Olejniuk.

Pan Henryk z innymi wychowawcami grup zorganizowali nam dyskotekę z okazji Andrzejek. Dzień przed imprezą grupy robiły wróżby, nasza grupa na czele z panem Henrykiem robiła 2 wróżby: „Losy - zdarzenia w przyszłości” i potem losowanie przyszłości. Zdarzenia wymyślone były takie, że momentami wszyscy super się bawiliśmy.

Ja wraz z Mileną Olejniuk zrobiłyśmy wróżbę pod nazwą „Podróż marzeń”. Natomiast reszta grupy robiła losowanie zdarzeń z przyszłości.

Następnego dnia przed imprezą wraz z panem Henrykiem przygotowywaliśmy salę do imprezy. Wróżbici zajęli miejsca i czekali, aż będą mogli wróżyć. Ja, Milena, Daniela, Alina i Asia reprezentowałyśmy we wróżbach naszą grupę.

Pan Henryk z panem Tomkiem włączyli muzykę i zaczęła się impreza. Po kolei grupami dzieci i młodzież podchodzili, aby wróżbici wróżyli im przyszłość. Po tym jak każda grupa przeszła przez każdą wróżbę, czarodzieje poszli się bawić z innymi na parkiecie. Wtedy zostały zamknięte stoiska wróżbitów.

Na parkiecie najpierw dużo osób nie było i nie chcieli tańczyć, lecz po chwili dołączyli inni i świetnie się bawili. Po paru godzinach poszliśmy na kolację. Po kolacji kontynuowaliśmy dyskotekę. Niestety trochę później skończyła się impreza. aczkolwiek pan Henryk zgodził się kontynuować imprezę następnego dnia. Byliśmy bardzo zadowoleni i poszliśmy do pokoju.

Następnego dnia poszliśmy na zajęcia w grupach, a pan Henryk jak zawsze był w dobrym humorze. Zaczęliśmy imprezę. Tego dnia większość osób zaczęła się szybciej i odważniej bawić. Po paru godzinach niestety impreza się skończyła. Wszyscy zaczęli sprzątać salę, a następnie poszli do pokoi. Przez tę imprezę nabrałam więcej odwagi. Super się bawiłam Dziękuję panie Heńku.

 Podpisała Maja Sykutkowska

 

Relacje przygotowali „Reporterzy” z grupy III na prośbę Pana Heńka. Poniżej zamieszczamy fotoreportaż z Andrzejek w Ameryce

Mam Marzenie w Ameryce

30 listopada br. odwiedzili nas wolontariusze Fundacji "Mam Marzenie" oddział w Olsztynie. Wizyta przedstawicieli związana była z Dniem Pluszowego Misia. Spotkaliśmy się o 16.00 w stołówce. Zebranych przywitał Pan Heniek. Podziękował, w imieniu Dyrekcji szkoły, Dyrekcji szpitala, nauczycieli i wychowawców, a przede wszystkim dzieci, Wolontariuszom za przybycie i przywiezione przez nich prezenty dla nas.

Pan Heniek powiedział, że Fundacja wspiera naszą szkołę, uczniów i pacjentów szpitala od wielu lat. Poza obdarowywaniem organizuje dla naszych uczniów wiele fantastycznych imprez. Nie ma nic wspanialszego jak pomaganie, bezinteresownie, innym. Pani Agnieszka wręczyła Wolontariuszom pisemne podziękowanie z upominkami wykonanymi przez nas samych.

Pan Heniek zachęcił rodziców pacjentów i rodziców, obecnych w trakcie uroczystości, w stołówce do wpłacania na konto fundacji darowizn oraz do tego, żeby przy rozliczaniu się z podatku za 2019 rok przekazali 1% swojego podatku na rzecz Fundacji "Mam Marzenie".

(Numer KRS:0000177137 Numer konta: 26 1050 1445 1000 0022 7647 0461)

 Potem zabrał głos Pan Przemek z Fundacji i opowiedział o tym czym się zajmują i co robią jako wolontariusze. Te informacje znajdziecie poniżej. Potem był konkurs na układanie kostek Rubika. A potem sama przyjemność: każde z nas otrzymało maskotkę z okazji Dnia Pluszowego Misia. Potem Państwo z Fundacji udali się jeszcze na oddziały.

Jak to wspaniale przytulić się do takiego pluszaka kiedy tęskni się za domem!!!!! DZIĘKUJEMY !!!

A potem grupy V, IV, III i inni chętni udaliśmy się do świetlic 4,5 , by kontynuować Andrzejkową dyskotekę. Było super!!!! DZIĘKUJEMY !!!!

Fundacja Mam Marzenie powstała w Krakowie 14 czerwca 2003 jako niezależna i samodzielna organizacja, skupiająca wyłącznie wolontariuszy. Dzięki wsparciu wielu osób, 14 czerwca w Urzędzie Miasta w Krakowie odbyła się uroczystość podpisania aktu notarialnego powołania do życia Fundacji i jej organów.

Misją Fundacji Mam Marzenie jest spełnianie marzeń dzieci w wieku 3-18 lat, cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Przez swoją działalność chcemy dostarczyć chorym dzieciom i ich rodzinom niezapomnianych wrażeń, które pozwolą choć na chwilę zapomnieć o cierpieniu, wniosą w ich życie radość, siłę do walki z chorobą i nadzieję na przyszłość.

Fundacja rozpoczęła działalność w lutym 2004 r. w Krakowie, Warszawie i w Poznaniu. Od 2007 roku działa już na terenie całej Polski i obecnie posiada 16 oddziałów: Białystok, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław.

Podczas zakładania Fundacji Mam Marzenie nasi przyjaciele z USA orzekli, że jeżeli uda nam się spełnić 8 dziecięcych marzeń w trakcie roku, to było warto przenieść ideę spełniania marzeń do Polski. Po roku mogliśmy się pochwalić spełnieniem 40 marzeń i utworzeniem 6 oddziałów Fundacji, a od początku naszej działalności aż do dziś spełniliśmy w sumie ponad 8 000 marzeń chorych dzieci.

Bajkowóz w Ameryce

Stwór ,,schowany za firanką", cienie na ścianie często potrafią nas bardzo przestraszyć. Dlaczego i czy w rzeczywistości są groźne? Odpowiedzi na te i inne pytania szukaliśmy w zasobach Bajkowozu. Książka Gunilli Bergström pt.,, Albert i potwór" zainspirowała nas do zorganizowania konkursu plastycznego ,, Amerykańskie potwory".  

Bajkowozy pochodzą z Projektu "Oddział Bajka - Wędrująca Szpitalna Biblioteka" realizowany przez Fundację Serdecznik dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Dzień Misia

 

Święto Pluszowego Misia - Kolejne warsztaty zorganizowane dla dzieci z rodzicami w ramach realizacji Szkolnego Programu Terapeutycznego Szczęśliwy Świat Tworzenia- Terapia poprzez Sztukę”
 

Pamiątka z pobytu

"Pamiątki z pobytu"- kolejne warsztaty plastyczne przeprowadzone w  ramach realizacji Szkolnego Programu Terapeutycznego „Szczęśliwy Świat Tworzenia- Terapia poprzez Sztukę”

 

Warsztaciki - szczęśliwy świat tworzenia

                   W  czasie swojego pobytu dzieci i młodzież mogą  skorzystać  z warsztatów o charakterze terapeutycznym, prowadzonych przez wychowawców zespołu pozalekcyjnego w Szkole Podstawowej w Ameryce. Dysponujemy wspaniałym, profesjonalnym sprzętem do artystycznej papieroplastyki, a wykonane prace są doskonałą pamiątką z pobytu w naszej placówce. Proponujemy takie techniki jak:

Czytaj więcej: Warsztaciki - szczęśliwy świat tworzenia

Święto Niepodległości

13 listopada uroczystym apelem uczciliśmy Święto Odzyskania Niepodległości.

Spacer w barwach jesieni

Jesienny spacer "ścieżką zdrowia" i ścieżką dydaktyczną Nadleśnictwa Jagiełek.

Pamiątki z pobytu

"Pamiątki z pobytu"- kolejne warsztaty plastyczne przeprowadzone w ramach realizacji Szkolnego Programu Terapeutycznego „Szczęśliwy Świat Tworzenia -Terapia poprzez Sztukę”

Amerykańskie potwory

Stwór ,,schowany za firanką", cienie na ścianie często potrafią nas bardzo przestraszyć. Dlaczego i czy w rzeczywistości są groźne? Odpowiedzi na te i inne pytania szukaliśmy w zasobach Bajkowozu. Książka Gunilli Bergström pt.,,Albert i potwór" zainspirowała nas do zorganizowania konkursu plastycznego ,,Amerykańskie potwory".
Bajkowozy pochodzą z Projektu Oddział Bajka - Wędrująca Szpitalna Biblioteka -realizowanego przez Serdecznik Fundacja, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Kolorowanki terapeutyczne

Jak wyciszyć się po intensywnym dniu, w którym uczestniczyliśmy w lekcjach i licznych zajęciach rehabilitacyjnych? Albo ciężkim dniu w pracy gdy jesteś już dorosły? Warto sięgnąć po kolorowanki nazywane antrystresowymi. Od kolorowanek jakie pamiętamy z dzieciństwa różnią się mnogością niewielkich elementów, które należy wypełnić kolorem, dzięki czemu ich wykonanie wymaga większego zaangażowania.

Czytaj więcej: Kolorowanki terapeutyczne

Papieroplastyka

Zajęcia z papieroplastyki w grupie prowadzonej przez Panią Agnieszkę Przybyłek.

Maskotki

Nic tak nie cieszy jak własnoręcznie uszyte maskotki.
Zajęcia w grupie Pani Agnieszki Przybyłek.