Ta strona używa plików cookies.
Polityka Cookies    Dowiedz się więcej    Bezpieczeństwo w sieci AKCEPTUJĘ

Szkoła Podstawowa

PRZY WOJEWÓDZKIM SZPITALU REHABILITACYJNYM DLA DZIECI W AMERYCE

Szkoła Promująca Zdrowie

Szkoła Promująca Zdrowie

Zdrowe odżywianie się

Czy można prawidłowym, zdrowym odżywianiem podwyższyć odporność organizmu?
Jak można zdrowo się odżywiać?Czy łatwo można przygotować  zdrowy posiłek?
Smaczne i zdrowe  przepisy na kolorowe kanapki, sałatkę owocową i sałatkę warzywną, które można wykonać samodzielnie używając listy podanych produktów w planszach. 
Powodzenia. Smacznego i zdrowego.
 
 
 
 
źródło : wszpwn.pl
Ilona Rybska

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

dyskryminacjaDzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Co roku, 5 maja obchodzone są: Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

W tym dniu w mediach szczególnie nagłaśnia się obecność w społeczeństwie osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami oraz podkreśla rolę ich rodzin, opiekunów i terapeutów z nimi pracujących. Pokazuje się ich potrzeby, ale także możliwości. Oba święta mają na celu integrację międzyludzką i włączanie wszystkich osób do aktywniejszego udziału w życiu miast. Każdy cz łowiek ma różne możliwości pojmowania otaczającego świata oraz różne zdolności i umiejętności. Osoby z niepełnosprawnościami także pod tym względem różnią się od siebie. Niepełnosprawność intelektualna sprawia, że osoby nią dotknięte w życiu mogą mieć trudności w porozumiewaniu się, w nauce czy wykonywaniu prostych czynności dnia codziennego. Z kolei niepełnosprawność ruchowa może utrudniać poruszanie się lub wykonywanie prac precyzyjnych. Są jeszcze dysfunkcje zmysłów - takie jak niepełnosprawność narządu słuchu, wzroku czy mowy. Każdy z rodzajów niepełnosprawności wiąże się z innymi trudnościami. Celem wszelkiej pomocy, terapii, rewalidacji i rehabilitacji powinno być stworzenie warunków do jak najlepszego rozwoju osób z dysfunkcjami.

Na miarę swoich możliwości

590b966c3ff78 osize400x350q90h0a541eOsiąganie sprawności na miarę swoich możliwości jest jednym z kluczowych zadań, jakie mają do wykonania osoby z niepełnosprawnościami. Jak trudną walkę z własnymi ograniczeniami, z własnym umysłem i ciałem muszą te osoby wykonać wie tylko ten, kto blisko z nimi obcuje. Na szczęście powstaje coraz więcej blogów, stron internetowych oraz profili na portalach społecznościowych, prowadzonych przez osoby z różnymi dysfunkcjami. Dzięki nim każdy może z bliska poznać trudności, z którymi osoby te muszą się mierzyć oraz sukcesy jakie osiągają.

Gdzie zadzwonić !!!

 

GDZIE ZADZWONIĆ W RAZIE.... OBY NIE!

Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że każda osoba powinna bezzwłocznie telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną w swoim powiecie, jeżeli zaobserwowała u siebie następujące objawy:

- wysoka gorączka,
- kaszel,
- duszności,
- ból mięśni,
- mocno pogorszone samopoczucie.

Poniżej wykaz telefonów i adresów kontaktowych, czynnych całą dobę w sprawie koronawirusa SARS-CoV-2:

Czytaj więcej: Gdzie zadzwonić !!!

Co powinieneś wiedzieć o koronawirusie ?

 

ZOSTAŃ W DOMU !!!!

CO TO JEST KORONAWIRUS ?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Okres od zarażenia pacjenta a początkiem występowania u niego objawów, w przypadku wirusa powodującego COVID-19 waha się pomiędzy 1-14 dni, najczęściej jest to około 5 dni Natomiast u części zarażonych objawy mogą w ogóle nie występować. Niestety osoby bez objawów mogą być źródłem zakażenia.

Czytaj więcej: Co powinieneś wiedzieć o koronawirusie ?

Bajeczne Warsztaty Świąteczne

„Bajeczne warsztaty świąteczne ‘’

Święta to magiczny czas. Lubimy niezapomniane wydarzenia i czekamy na nie z niecierpliwością. Naszą tradycją stały się świąteczne warsztaty plastyczne. W tym roku pod nazwą „bajeczne „ Jak na tradycję przystało

Czytaj więcej: Bajeczne Warsztaty Świąteczne

W rytmie zdrowia

 ‘‘W rytmie zdrowia’’

Od kilku lat pani Ilona prowadzi zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. W tym roku również dzieciaki z młodszych grup mają możliwość uczestnictwa w programie zdrowotnym „W rytmie zdrowia’’. Przez doświadczenie i zabawę możemy

Czytaj więcej: W rytmie zdrowia

Wkręceni w zakrętki

„Zakręceni w nakrętki „

Jak co roku bierzemy udział w akcji „Zbieramy nakrętki dla chorych dzieci”. Większość z Was pewnie zastanawia się, dlaczego to właśnie nakrętki mogą pomóc potrzebującym dzieciom i co się z nimi dzieje potem? Pani Ilona z Grupą II może odpowiedzieć na te i inne pytania odnośnie do zakrętek. Wkręciliśmy się w temat. Nakrętki są wykonane z czystego polimeru PET, podczas gdy butelki

Czytaj więcej: Wkręceni w zakrętki

SPZ - Europejski Dzień Przywracania Akcji Serca

16 X 2019 Europejski Dzień Przywracania Akcji Serca

16 października 2019 uczestniczyliśmy w zajęciach dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia zostały zorganizowane przez Zespół Szkoły Promującej Zdrowie i Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej "FENI". Ze strony szkoły całość koordynowała Pani Ilonka, a w zajęciach uczestniczyli Pani Jagoda, pan Heniek i Pan Jacek no i przede wszystkim my wszyscy od grupy I do VII. Ze strony Stowarzyszenia zajęcia -bardzo ciekawie, a czasami na wesoło, prowdzili ratownicy: PAULINA IWANIUK, AGATA KUDŁA, ELA ZAPADKA, ADRIAN RAFALSKI i znany nam wszystkim DJ TOMEK SOBOL.

Czytaj więcej: SPZ - Europejski Dzień Przywracania Akcji Serca

SPZ-Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

 

Każda pomoc się liczy, aby uratować życie.

 

Z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża Światowy Dzień Pierwszej Pomocy obchodzimy w drugą sobotę września.W tym dniu w naszej szkole pani Ilona Rybska zorganizowała szkolenie i pokazy, jak prawidłowo pomagać osobom poszkodowanym. Aktywnie uczestniczyliśmy w ćwiczeniach praktycznych.

Czytaj więcej: SPZ-Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

SPZ - Co robiliśmy?

 SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE - CO ROBILIŚMY !!!

 

28.09.2017r. nasza szkoła otrzymała akt przynależności do Szkół Promujących Zdrowie. Zespół ds. promocji Zdrowia Szkoły Promującej Zdrowie został powołany przez Radę Pedagogiczną w dniu 29.09.2017r.

Zespół ds. promocji zdrowia dotychczas pracował w składzie:

szkolny koordynator: Ilona Rybska, zastępca koordynatora: Anna Krasowska, nauczyciele, pedagodzy specjalni: Agnieszka Przybyłek, Jagoda Lubowiecka, Jacek Ciesielski, Henryk Domian, -kierownik zespołu pozalekcyjnego, sekretarz zespołu: Anna Polkowska

W ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie odbywały się cykliczne zajęcia zawarte w harmonogramie. Głównym celem zajęć promowanie zdrowia, profilaktyka oraz wdrażanie dzieci do bezpiecznych zachowań, sprzyjanie dobrej i miłej atmosferze podczas pobytu w szpitalu, a także rozwijanie aktywności dzieci.

Czytaj więcej: SPZ - Co robiliśmy?

SPZ - Wakacyjne Warsztaciki z Ameryki

 Wakacyjne Warsztaciki z Ameryki

W ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie odbywały się cykliczne warsztaty plastyczne.Głównym celem zajęć było umożliwienie kontaktu dzieciom i młodzieży oraz osobom przebywającym w hotelu z plastycznymi materiałami i łatwo dostępnymi surowcami, a równocześnie w znacznym stopniu wpływającymi na rozwijanie wrażliwości na estetykę i pięknoWarsztaty umożliwiły uczestnikom ujawnianie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień czego dowodem są wykonane na zajęciach prace.

Czytaj więcej: SPZ - Wakacyjne Warsztaciki z Ameryki

SPZ - Warsztaciki z Ameryki - Kartka z Ameryki

 KARTKA Z AMERYKI

 

W ramach cyklu "Szczęśliwy Świat Tworzenia" w wakacje wykonywaliśmy samodzielnie kartki pocztowe z Ameryki, które wysłaliśmy, ofiarowaliśmy na pamiątkę naszego tu pobytu rodzinie, znajomym,koleżankom, kolegom. Poniżej zdjęcia z Warsztacików

SPZ - Sport to zdrowie

Sport to zdrowie

 

No cóż bez komentarza - tytuł sam mówi za siebie.

SPZ - Terapia Ruchowa

Terapia Ruchowa - ZUMBA

 

              Pani Marta w ramach dbałości o nasze zdrowie cyklicznie prowadzi zajęcia z Zumby.  Zumba to kompletny program treningowy, zawierający wszystkie elementy fitnessu: cardio, pracę mięśni, równowagę i gibkość.

Czytaj więcej: SPZ - Terapia Ruchowa

SPZ - Taniec

 Taniec to także ZDROWIE III

Umiejętność tańca przyda się w życiu każdemu z nas. Jest to też świetny sposób na uzupełnienie rehabilitacji, którą tu w Naszym Szpitalu realizujemy. Uważamy, że nie ma przyjemniejszego sposobu rehabilitacji niż taniec ... no może jeszcze pływanie. Ale pływać nie każdy może. A tańczyć jak najbardziej wszyscy, trzeba tylko chcieć. 

Czytaj więcej: SPZ - Taniec

SPZ - pierwsza pomoc

     

JAK POMÓC INNYM- pierwsza pomoc

Zespół Szkoły Promującej Zdrowie postanowił przystąpić wraz z dziećmi, młodzieżą i rodzicami do tej akcji organizując dla wszystkich przebywających na rehabilitacji w naszym szpitalu akcję udzielania pierwszej pomocy. Kurs RKO i pierwszej pomocy prowadziliśmy

Czytaj więcej: SPZ - pierwsza pomoc

Dla Mamy

 

O upominkach dla Mam już pisaliśmy... Ale to nie wszystko, bo prezentów dla Mam nigdy dosyć! 24 maja Zespół Szkoły Promującej Zdrowie przygotował i przeprowadził warsztaty z okazji Dnia Matki. Od strony technicznej i materiały przygotowałi Pan Jacek i Pan Heniek. Wykorzystali do tego celu, w ramach działań ekologicznych, bo to także nasze zdrowie, "śmieci". Warsztaty prowadziła wspólnie ze swoją asystentką Natalią z gr. IV - Pani Ilonka.

I tak powstały piękne Księgi z życzeniami dla Naszych Kochanych Mam.

Walentynki w Ameryce

W tym roku Walentynki miały u nas szeroki wymiar. Najpierw na warsztatach zorganizowanych przez Panią Agnieszkę wykonaliśmy upominki dla naszych ukochanych.... 

.... a potem było disco. To dobra okazja by wspólnie się pobawić i dyskretnie wręczyć ukochanej osobie własnoręcznie wykonaną walentynkę. Zabawa była super.

Pierwsza pomoc

W ramach realizacji projektu Szkóła Promująca Zdrowie zorganizowaliśmy szybki kurs pomocy przedmedycznej. szczególne podziękownia dla Pani Ilonki, kasi i Kacpra z gr VII. Uwiecznił nas Pan Heniek

Bezpieczne ferie

        Rozpoczęły się ferie zimowe. To czas wypoczynku izabawy, ale by wrócić do szkoły w pełni zdrowia i sił do pracy w drugim semestrze przedstawiamy kilka rad by nie stało się nam nic złego:

 

Czytaj więcej: Bezpieczne ferie

Warsztaciki w "Hotelu"

                        W dniach 29 listopada - 1 grudnia  Pani Agnieszka Przybyłek w imieniu Szkoły Podstawowej w Ameryce przeprowadziła świąteczne warsztaty artystyczne dla dzieci z Pobytu Dziennego i pacjentów z "hotelu". 

Czytaj więcej: Warsztaciki w "Hotelu"

Zalety tańca

Zalety  tańca jako formy aktywizacji fizycznej w życiu człowieka

 

           17 listopada 2017 roku w ramach programu Szkoły Promującej Zdrowie odbyła się dyskoteka dla uczniów naszej szkoły. Wspólnie w rytm ulubionej muzyki starsi i młodsi oddawali się przyjemności ruchowej.Pląsy, węże, podskoki i inne formy tańca królowały w piątek na parkiecie świetlicy. DJ Weronika z grupy czwartej zadbała o dobór odpowiedniej muzy. Trafiła w gusta celująco. Pewnie zapytacie co daje taniec ?

Czytaj więcej: Zalety tańca

Zalety aktywności fizycznej

Zalety aktywizacji fizycznej w życiu dojrzewającego organizmu

 

14 października 2017 r. odbyło się spotkanie ze znanym sportowcem i trenerem personalnym panem Dawidem Mieczkowskim. Pan Mieczkowski przedstawiłspołeczności szkolnej i wychowawcom zalety aktywności fizycznej i jej wpływu na rozwój organizmu człowieka od chwili urodzenia aż po kres życia.

Czytaj więcej: Zalety aktywności fizycznej

Dzień RKO w Ameryce

16 października to Europejski Dzień Resuscytacji Krążeniowo Oddechowej

Zespół Szkoły Promującej Zdrowie postanowił przystąpić wraz z dziećmi, młodzieżą i rodzicami do tej akcji organizując dla wszystkich przebywających na rehabilitacji w naszym szpitalu akcję udzielania pierwszej pomocy. 

Czytaj więcej: Dzień RKO w Ameryce