Opis alternatywny powinien przekazać treść ilustracji

Jak dawniej wyglądała wieś? Czym zajmowali się jej mieszkańcy? Co uprawiali w ogrodach? Jak uczyły się dzieci? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajduje się w olsztyneckim skansenie. 

Park etnograficzny w Olsztynku jest jednym z najstarszych muzeów tego typu w Polsce. Jego historia sięga początku ubiegłego wieku, kiedy to zdecydowano, że w Królewieckim Ogrodzie Zoologicznym powstanie muzeum etnograficzne. Okazało się jednak, że teren ZOO jest zbyt mały i w 1937r. postanowiono przenieść muzeum do Olsztynka. W ówczesnych latach pod Olsztynkiem znajdowało się Mauzoleum feldmarszałka Paula Hindenburga, co sprawiało, że do Olsztynka przybywało wiele wycieczek z Niemiec. W ciągu czterech lat przenoszono lub rekonstruowano obiekty. Od tamtego czasu minęło wiele lat i przybyło wiele atrakcji w olsztyneckim skansenie.

Położone malowniczo na 94ha muzeum jest miejscem, w którym spotkać możemy się z historią, tradycją, sztuką i kultura ludową. Obok licznych obiektów muzealnych - budynków jak i eksponatów ruchomych w skansenie możemy korzystać z walorów przyrody, cieszyć oko urokliwymi wiejskimi ogrodami,
w których uprawiane są warzywa, kwiaty i zioła. Na terenie muzeum hodowane są zwierzęta gospodarskie.

Skansen oferuje wiele warsztatów i lekcji muzealnych dla dzieci i dorosłych. Na jego terenie odbywają się różne okolicznościowe festyny.

Na terenie muzeum można skorzystać z zaplecza gastronomicznego, albo zorganizować sobie piknik. 

Jest to miejsce niewątpliwie warte odwiedzenia, tym bardziej, że jest oddalone od Szpitala w Ameryce tylko o 4km.