Amerykańska Palinocka -  święto przesilenia letniego
 
 
Z obchodami palinocki związanych jest szereg czynności i obrzędów, takich jak zbieranie ziół i kwiatów na wianki i ozdabianie nimi ludzi, zwierząt a nawet domów, kąpanie się, puszczanie wianków na wodzie, rozpalanie ognisk, tańce, śpiewy oraz poszukiwanie kwiatu paproci. W wierzeniach słowiańskich kwiat ten miał zakwitać raz w roku, w czasie letniego przesilenia, podczas najkrótszej nocy w roku a znalazcy zapewniać miał bogactwo i dostatek.
 

Majowa łąka - czerwone maki, niebieskie ostróżki, złotookie rumianki i liliowe dzwonki, oto prace uczniów klasy 3.

31maja w naszej szkole odbyły się wspaniałe warsztaty ze strzelectwa sportowego. Nasi podopieczni już w przeddzień swojego święta mogli przeżyć wielką przygodę i poczuć niezłą dawkę adrenaliny. Nad imprezą opiekę  sprawowali członkowie Integracyjnego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych w Olsztynku w składzie: Pani prezes Ewelina Trafna-Lendzion, Adam Wańkowicz, Tadeusz Burski, Grzegorz Szarkowski, Piotr Łukaszewicz, Bogdan Burcz. Zajęcia były również świetną rozrywką dla rodziców, którzy mieli okazję stanąć w szranki ze swoimi dziećmi. Dziękujemy pani prezes  ZSN i mamy nadzieję na powtórkę z rozrywki w przyszłym roku.

Sławomir Prabucki inicjator imprezy.

 

We wtorek, 2 maja, w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji świąt majowych:
1 MAJA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SOLIDARNOŚCI LUDZI PRACY
1 MAJA 2004 – ROCZNICA WSTĄPIENIA POLSKI DO UNII EUROPEJSKEJ
2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
3 MAJA – ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA
8 MAJA – DZIEŃ ZWYCIĘSTWA
Uczniowie klasy III oraz klas IV-VI zaprezentowali historie poszczególnych świąt, związane z nimi wiersze oraz pieśni.
Apel został przygotowany przez p. Ulę, p. Gabrysię, p. Ewę i p. Monikę. Oto krótka fotorelacja
 

 

22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi (Earth Day).  Święto zostało wprowadzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą, oraz pokazania ludziom jak kruchy jest ekosystem planety. Jest to piękne wydarzenie obchodzone w czasie okresu równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ta okazja to dobry czas aby zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i zacząć żyć w przyjaźni ze środowiskiem.

Agata P., Lena Ch. klasa VIII

 W ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie szkoły, tradycyjnie, wzięli udział w sprzątaniu naszego lasu. 

 

W naszej galerii "Ameryka ART'  gościmy  tym w razem  Panią  Renatę Zimnicką-Prabucką prof. UWM w Olsztynie. Jej prace przedstawiają oniryczne pejzaże, abstrakcje i portrety. Obrazy ujmują swą kolorystyką jak i umowną formą. Wystawę można oglądać do końca maja, kiedy planujemy finisaż,   czyli uroczyste jej zamknięcie.

Pani profesor była na początku swej artystycznej drogi pracownikiem naszej szkoły, obecna prezentacja jest dla artystki trochę jak podróż w czasie.

Być może wśród naszych pacjentów rosną przyszli muzycy lub malarze, dla których wystawa stanie się inspiracją do artystycznej działalności.