13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Katyń to miejsce szczególne  w naszej historii. Pamiętajmy o tym.

Uczniowie klas VI-VIII jak co roku uczestniczyli w lekcji katyńskiej przypominającej zbrodnię dokonaną na polskiej inteligencji przez władzę radziecką podczas II wojny światowej. Po obejrzeniu filmu dokumentalnego „Zbrodnia katyńska: walka o prawdę, walka o pamięć” i zapoznaniu z fragmentami  książki  pt. „Lista katyńska ciąg dalszy” odbyła się dyskusja na temat Katyń - Pamiętamy oraz  Rok 2010 - Smoleńsk.

Uczennica kl. VIII Oliwia R.  napisała:

„Katyń Pamiętamy!” Rok 1940 zapadł szczególnie w pamięci Polaków. Wydarzyło się coś okrutnego, coś o czym nie wolno zapomnieć.  W Katyniu zamordowano tysiące Polaków, „kwiat polskiej inteligencji”. Zamordowani zostali niewinni ludzie: oficerowie, podoficerowie, lekarze, nauczyciele, prawnicy  i inni.  Zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Przez długie lata władza radziecka wmawiała Polakom i całemu światu, że morderstwa dokonali Niemcy. Prawda jest taka, że to właśnie  Niemcy  13 kwietnia 1943 r. poinformowali o odnalezieniu w lesie katyńskim zbiorowych grobów oficerów polskich.  Rosjanie cały czas kłamali, to jest to tzw. „kłamstwo katyńskie”. Dopiero  w latach 90- XX wieku prezydent Rosji Borys Jelcyn przekazał Polsce dokumenty, z których wynika, że to Rosjanie na rozkaz Stalina zabili elitę polskiego narodu.  CZEŚĆ I  CHWAŁA BOHATEROM!

Katyń- Pamiętamy, to praca Zuzanny Ch. z kl. VIII. Przytoczymy jej fragmenty.

Do zbrodni katyńskiej doszło wiosną 1940 roku. Zginęło wtedy  blisko 22 tysiące obywateli Polski. Zbrodnia posiada zgodnie z uchwałą Sejmu RP znamiona ludobójstwa. Jest to  zbrodnia przeciwko ludzkości, zbrodnia wojenna dokonana przez NKWD. Przez ponad 50 lat władze ZSRS zaprzeczały, że to Rosjanie byli odpowiedzialni za zbrodnię i dopiero 13 kwietnia 1990 r. oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinowskich”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało wyjaśnionych. Prowadzone były śledztwa. W 2012 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w wydanym przez siebie wyroku nazwał zbrodnię katyńską „zbrodnią wojenną popełnioną przez władze ZSRS”. Stalin rozkazał rozstrzelać Polską inteligencję. Rosjanie zrzucili całą odpowiedzialność na Niemców, którzy tego nie zrobili. W PRL uczniowie nie uczyli się  prawdziwej historii o tej potwornej zbrodni. My dzisiaj ją znamy. Dlatego nie pozwólmy zapomnieć o Polakach tam zamordowanych.

W 2010 roku spotkała Polaków kolejna tragedia, w katastrofie w Smoleńsku zginęła delegacja lecąca na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej, 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z żoną oraz ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Miejmy ICH w naszych sercach.

Plakat wykonała Roksana W. z kl. VIII